webdesign © Marek Tichý 2005INFORMACE

Ordinační hodiny

Dopravní spojení

Následná specializovaná
péče

Časté provozní dotazy

VZDĚLÁVÁNÍ PACIENTŮ

Alergie u dětí

Zánět středního ucha

Ušní maz

Nosní a krční mandle

Zánět dutin (sinusitis)
Zánět dutin u seniorů
MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, orl@iatros.onmicrosoft.com

Jak alergie ovlivňuje zdraví vašeho dítěte?

U vašeho dítěte byla diagnostikována alergická rýma, což je přehnaná fyziologická odpověď na alergeny prostředí jako je srst domácích zvířat nebo pyl. Příznaky bývají jednoznačné - zduření sliznic v nose, vodnatá sekrece a někdy svědění nosních sliznic a kýchání. Nejlepším řešením je podání volně prodejných antihistaminik a obtíže vymizí… správně?

Ne zcela - některá onemocnění uší, krku a nosu způsobují obdobné vnější příznaky, které však mohou vést k závažnějším onemocněním.

Zánět středního ucha
Jedním z nejčastějších onemocnění zvláště u nejmenších dětí je zánět středního ucha (otitis media). Onemocnění bývá častější právě u dětí s alergickou rýmou. Alergická reakce může být příčinou zduření v nose a kolem otevřeného ústí Eustachovy tuby, což je spojení mezi nosohltanem a středoušní dutinou. Zduření může znemožnit správnou drenáž středouší. Přidá-li se bakteriální infekce, potom je zánět středního ucha mnohem pravděpodobnější.

Nadměrná tvorba hlenu
Přecitlivělost na alergeny může vést k nadměrné tvorbě hlenu. Sekret se uvolňuje buď nosem nebo stéká po zadní stěně hltanu do krku, což je označováno často jako "zadní rýma". Tento stav může vést k snadnějšímu nachlazení, pálení v krku a chrapotu. Ačkoli je tento stav mnohem častější u starších lidí žijících v suchém prostředí, ztluštění suchých sliznic u alergiků může také dráždit krk a ten pak ztrácí samočistící schopnost. Klimatizace, topení a dehydratace může tento stav ještě zhoršit. Paradoxně zhoršují tento stav také některá antihistaminika, některá novější však vysychání sliznic nezpůsobují.

Chrápání
Chronické ucpání nosu je vedoucím příznakem sezónní i celoroční alergické rýmy. Ucpání nosu výrazně změní proudění vzduchu kolem nosních skořep, což jsou malé kosti pokryté nosní sliznicí rozdělující nosní průduchy. Nosní skořepy pomáhají oteplovat, zvlhčovat a čistit vzduch vstupující do nosu ještě před tím než se dostane do plic. Jsou-li sliznice vystaveny alergenům, zanítí se, sliznice jsou zduřelé a překrvené. Výsledkem je ucpání nosních průduchů, což znemožní přirozené proudění vzduchu nosem. Tento stav může vést k chronickému ucpání nosu což působí nepříznivě ve dne i v noci. Průvodními jevy mohou být bolest hlavy, poruchy spánku, někdy až opakující se zástava dechu ve spánku, tzv. sleep apnoe syndrom. Dojde-li k chronickému zduření sliznic není již zpravidla možno tento stav léčit jinak než operačně.

Záněty vedlejších nosních dutin u dětí
Zánět, který způsobí alergická rýma může být natolik silný, že zcela uzavře vývody z vedlejších nosních dutin. Současně se objevuje bakteriální zánět. Onemocnění je obdobné u dětí i dospělých, děti mohou mít bolesti hlavy, typicky mají zvýšenou teplotu a hnisavou sekreci z nosu. Některé děti mají změny nálady nebo chování. Ucpání nosu často nutí děti k dýchání ústy. Infekční sekret se uvolňuje přes nosohltan což.a často vede k současně probíhajícímu zánětu středního ucha.

Sezónní alergická rýma se může upravit během krátké doby. Podávání, i volně prodejných, antihistaminik může příznaky zmírnit. Jestliže však vaše dítě trpí celoroční formou alergické rýmy, je vhodné vyšetření ORL specialistou, který vám pomůže v prevenci souvisejících onemocnění ucha, nosu nebo krku.Zpět na hlavní stránku