webdesign © Marek Tichý 2005INFORMACE

Ordinační hodiny

Dopravní spojení

Následná specializovaná
péče

Časté provozní dotazy

VZDĚLÁVÁNÍ PACIENTŮ

Alergie u dětí

Zánět středního ucha

Ušní maz

Nosní a krční mandle

Zánět dutin (sinusitis)
Zánět dutin u seniorů
MUDr. Robert Jatel, tel.: 286 856 061, orl@iatros.onmicrosoft.com
Jak čistit zevní zvukovod?

Ušní maz tvoří přirozenou ochanu kůže zvukovodu. Ušní maz je tvořen v zevní třetině zvukovodu. Funguje jako přirozená ochrana proti vniknutí prachu a jinýh cizorodých částic. Kůži zvukovodu činí nesmáčivou, vláčnou a tak mechanicky odolnější vůči poranění. I svými chemickými vlastnostmi brání průniku infekce do hlubších struktur kůže a vzniku zánětu.

Zvukovod má samočistící funkci

Fyziologickou funkcí zevního zvukovodu je jeho samočistící funkce - ušní maz se samovolně posouvá směrem ven, např. pohybem dolní čelist. Jakýkoliv předmět, vložený i na kraj zvukovodu (jako např. čistící vatové tyčinky) zasouvá ušní maz dále do zvukovodu, odkud se již samovolně odstranit nemůže, maz zde vysychá a se zatlačováním dalšího obsahu se tvoří mazová zátka.

Stačí čistit pouze ústí zevního zvukovodu

Stačí proto odstraňovat ušní maz pouze z ústí zvukovodu, kam se dosáhne např. kapesníkem obtočeným na prstu. Při čištění vatovými tyčinkami dochází navíc k mechanickému dráždění stěny zvukovodu a tím se mazové žlázky stimulují ke zvýšené tvorbě mazu.

Pomoc při náhlém ucpání ucha

Při úplném utěsnění zvukovodu mazem dojde k náhlému zhoršení sluchu. Často po nevhodném čištění ucha, tzv. "jen na kraji" vatovou štětičkou nebo samovolně po koupání. Můžete se pokusit mazovou zátku odstranit. Nejprve nakapejte do zvukovodu čistý parafínový nebo olivový olej (např. Vaxol) nechte působit několik hodin, poté se pokuste proudem vody ze sprchy snad již měkkčí maz vypláchnout. V případě, že se vám vyčištění tímto způsobem nezdaří, navštivte ORL ambulanci.

Čištění zvukovodu vatovými tyčinkami je proto naprosto nevhodné a tyto nejsou k tomuto účelu ani určené!


Zpět na hlavní stránku